mobile-ethnographies-market-research-methodology-trends
mobile-ethnographies-market-research-methodology-trends
Trendy w metodologii badań rynku ulegają ciągłym zmianom w dążeniu badaczy do podążania za trendami i nowoczesnymi zachowaniami konsumenckimi. Zmiany technologiczne i wynikająca z nich globalizacja oraz natychmiastowy dostęp do informacji powodują, że zmieniają się również zachowania konsumentów. Współcześni konsumenci, czyli konsumenci cyfrowi, jak nazywają ich badacze i specjaliści ds. marketingu, oczekują więcej, podejmują inne decyzje, a przede wszystkim – uzyskiwanie wglądu w ich zachowania i preferencje stało się bardziej złożone niż kiedykolwiek wcześniej. Oto przegląd najważniejszych trendów w metodologii badań rynku, które należy uważnie obserwować w nadchodzących latach!

Trendy w metodologii badań rynku, które warto obserwować w 2021 r

market-research-methodology-trends-infografika

1. Etnografie mobilne

Mobilna etnografia pozwala naukowcom na obserwację i interakcję z respondentami w ich naturalnym środowisku – w ich domach, szkołach, miejscach pracy… Ponieważ przeciętni konsumenci mają swoje urządzenia mobilne, gdziekolwiek się znajdują, badacze mają unikalną możliwość śledzenia ich od momentu przebudzenia i sprawdzaj swoje pierwsze e-maile, aż pójdą spać i przewiń swoje kanały na Facebooku.

Badania internetowe, zwłaszcza etnografie mobilne, oferują znaczne korzyści dla badań rynkowych. Przede wszystkim wszyscy jesteśmy przyzwyczajeni do dzielenia się swoimi opiniami i preferencjami za pomocą mediów społecznościowych, porównywarek cen czy różnych aplikacji internetowych. W rzeczywistości wielu z nas nawet nie zdaje sobie sprawy, ile danych na temat naszych zachowań jako konsumentów pozostawiamy każdego dnia.

market-research-methodology-trends-agile

Ponadto etnografie mobilne są stosunkowo niedrogie, wydajne czasowo i łatwo dostępne nawet dla starszych konsumentów, co jeszcze kilka lat temu nie było tak oczywiste. Naukowcy mogą wchodzić w interakcje z konsumentami w czasie rzeczywistym. Mogą również dostosowywać swoje cele badawcze i narzędzia w miarę postępów i uzyskiwać wgląd w każdą interakcję. Dlatego etnografie mobilne pozostaną najprawdopodobniej jednym z najszybciej rozwijających się i potężnych narzędzi badania rynku.

2. Wykorzystanie VR i AR w badaniach rynku

Wyobraź sobie, że możesz sprawdzić, jak niedawno zaprojektowana lampa pasowałaby do Twojego salonu. Cóż, to już nie tylko fantazja! Rzeczywistość wirtualna (VR) i rozszerzona rzeczywistość (AR) otworzyły niewyobrażalne możliwości testowania koncepcji i produktów. Jakiś czas temu neuromarketing z jego eye-trackingiem lub śledzeniem EEG wydawał się narzędziem przyszłości. Teraz VR i AR mogą nadać badaniom rynku zupełnie nowy wymiar.

Do tej pory VR i AR były szeroko wykorzystywane w poznawaniu zachowań i decyzji zakupowych, e-commerce customer journeys czy w badaniach rynku dla… branży turystycznej! Badacze opisują próby skłonienia konsumentów do rzeczywistego poznania celu podróży – zobaczenia i usłyszenia miejsc, które zamierzają odwiedzić. Otwierają one ogromne możliwości w zakresie obsługi klienta, rozwoju produktów i oczywiście wspomagania badań rynkowych w przyszłości.

3. Big Data i gromadzenie danych na potrzeby sztucznej inteligencji i uczenia maszynowego

Niedawno rozmawialiśmy o wpływie Big Data na branżę badań rynkowych i ogromnych ilościach danych przetwarzanych w celu umożliwienia obserwacji aktywności użytkowników online. Zmiany technologiczne prowadzą nas jeszcze dalej. Uczenie maszynowe, sztuczna inteligencja i ich algorytmy uczą się coraz precyzyjniej odpowiadać na oczekiwania i zapytania konsumentów.

Jakie trendy #marketresearch obserwujesz? Czy uważasz, że tradycyjne metody, takie jak #focusgroups lub #pogłębione wywiady, nie będą już używane w najbliższej przyszłości?#trends #marketanalysis #jakościowa pic.twitter.com/Az0GLNjIgt

— Stratega Polska (@stratega_pl) 23 września 2020

Podczas gdy niektóre uczenie maszynowe opiera się na Big Data i nie wymaga ręcznego wprowadzania danych, niektóre rodzaje systemów i funkcji wymagają nauczenia wzorców i przykładów. Dane szkoleniowe AI mogą obejmować próbki tekstu, głosu lub pisma ręcznego dostarczone przez rzeczywistych ludzi i zweryfikowane przez przeszkolonych ekspertów. Wraz z przyszłością dyktowania zapytań bezpośrednio na telefon komórkowy i algorytmami „rozumiejącymi” Twoje słowa (i prawdopodobnie intencje), uczenie maszynowe ma wpłynąć na zachowania konsumentów w najbliższych latach.

market research methodology trends

4. Szybsze i bardziej zwinne badania rynku

Matt Warta, dyrektor generalny i współzałożyciel GutCheck, zapewnia: „W ciągu ostatnich czterech lat odsetek budżetów na badania rynku dla A&U [postawy i użytkowanie] wzrósł ponad dwukrotnie […], podczas gdy zapotrzebowanie na zwinność zniknęło z bycie wyłączną domeną programistów z wymaganą postawą i zdolnością do utrzymania konkurencyjności”.

Aby działać sprawnie, badania rynku muszą działać jeszcze wydajniej i dostosowywać się do zmian w miarę ich pojawiania się.

market-research-methodology-trends-agile

Dzięki zwinnemu manifestowi podkreślającemu wartość reagowania na zmiany i podążania za planem, badacze rynku muszą zaoferować swoją elastyczność i… kreatywność we współpracy z firmami IT testującymi ich koncepcje i produkty.

Wreszcie, agile skupia się na doświadczeniu użytkowników i ich potrzebach. To faktycznie prowadzi nas z powrotem do tego, czym są badania rynku! Chodzi o poznanie konsumentów, zrozumienie ich wyborów i decyzji oraz rozwijanie umiejętności przewidywania ich zachowań w przyszłości. Co prowadzi nas do ostatniego i najprawdopodobniej najważniejszego i trwałego trendu w metodologii badań rynku…

5. Badania jakościowe ważniejsze niż kiedykolwiek

W swoim raporcie badacze AdAge pytali o najczęstsze wśród specjalistów frustracje związane z trendami w metodologii badań rynkowych. Okazuje się, że największym wyzwaniem w dzisiejszych czasach jest potrzeba integracji danych i spostrzeżeń pochodzących z różnych źródeł. W przypadku firm gromadzących dane z różnych badań, istnieje ogromne zapotrzebowanie na doskonałą analizę pozwalającą specjalistom na wyciągnięcie adekwatnych wniosków z ich badań. Próba śledzenia ścieżki klienta i uchwycenia momentu podejmowania przez niego decyzji wymaga od badaczy jednoczesnego śledzenia klienta online i offline. Dlatego też oldschoolowe badania jakościowe dające możliwość wyjścia poza dane. Ponadto badacze są w stanie omówić je z prawdziwymi klientami, co nigdy nie było ważniejsze.

Badania jakościowe są i najprawdopodobniej nadal będą najbardziej elastycznym narzędziem w rękach badaczy rynku.

Nadrzędnym celem badań rynkowych jest wyposażenie firm w narzędzia odpowiadające na potrzeby i oczekiwania konsumentów. A tego celu nie można osiągnąć z udziałem ludzi.