Jak rozkładają się te proporcje?
Zamawianie przejazdu przez aplikację Uber lub Bolt jest prawie tak popularne w Polsce, jak telefoniczne taksowanie. 50% praktykuje klientów korzystających z tej pierwszej metody, pozostałe 53% (są ludzie, którzy używają obu).
Ostatnie badanie pokazuje, że światowe trendy kształtujące mobilność są również w pełni obecne w Polsce. Mówię o tak zwanym trendzie wygody, tj. Potrzebie wygody, użyteczności i prostoty korzystania z usług i produktów. Koncentruje się na jakości i dostępności transportu „tu i teraz” szybko i łatwo.
Osoby w wieku powyżej 50 lat zwykle wybierają taksówki konwencjonalne (i powyżej 64 lat – prawie wyłącznie). I najczęściej dzwonią do nich w równie klasyczny sposób, tj. Telefonicznie – robi to 78 procent. osoby prowadzące ten środek transportu. Aż 81% osób korzystających tylko z taksówek nie ma zainstalowanej aplikacji do zamawiania podróży. Klienci ci najczęściej motywują ze względów bezpieczeństwa – głównie niechęć do podania danych osobowych i numerów kart płatniczych w aplikacji.
W przypadku taksówek konwencjonalnych główną zaletą (50% całkowitej liczby odpowiedzi) respondentów była możliwość połączenia telefonicznego. Respondenci doceniają również poczucie bezpieczeństwa, które daje im sprawdzonych, licencjonowanych taksówkarzy. Wysokie ceny (48%), brak informacji o kosztach (36%), brak oceny kierowcy (27%) i brak informacji o trasie (27%) uznano za główne wady.
Z drugiej strony są pasażerowie poniżej 35 roku życia. Wśród nich przewaga aplikacji jest bardzo wyraźna – w ten sposób 47% zamawia transport pasażerski. respondenci z tej grupy, tradycyjne taksówki – tylko 34%.
Respondenci uważają niskie ceny za największe zalety transportu z aplikacji – 44% wszystkich wskazań (fakt, że wnioski są tańsze, potwierdzono również poprzez kontrole kontrolne *). Zaletą jest również możliwość zamówienia kursu przez aplikację (39% wskazań), co doceniają szczególnie młodzi konsumenci.
37% respondentów wskazuje wśród zalet aplikacji szybkie i bezgotówkowe rozliczenie kursu. Umożliwia opuszczenie pojazdu natychmiast po przyjeździe, bez konieczności kierowania terminalem przez kierowcę lub szukania dostarczenia reszty. W taksówkach koniec kursu zajmuje więcej czasu.