Oszczędzanie daje mnóstwo satysfakcji
Oszczędzanie daje mnóstwo satysfakcji
Prawie połowa przebadanych Polaków uważa, że ubiegły rok był satysfakcjonujący finansowo. Dzieje się tak dlatego, bo duża ilość ankietowanych zaczęła oszczędzanie. Jednak nie brakuje też ludzi niezadowolonych. Co trzeci badany czuje się źle z powodu swoich finansów.

Dokładnie 49% badanych jest zadowolonych ze swoich finansów. Niezadowolonych jest 35% ankietowanych, a 16% nie potrafi się określić.Ciekawym jest, że to nie wzrost płac, zamiana pracy na lepsze stanowisko czy lepsze wynagrodzenie jest powodem satysfakcji Polaków. Oszczędzanie to klucz do szczęścia. Wymaga od nas samokontroli, wyrzeczeń i planowania, ale oddaje jeszcze więcej. Czujemy się bezpiecznie, dobrze i zwiększa się nasze poczucie własnej wartości. Dzięki oszczędnościom nagłe wypadki nie są takie straszne.

Odłożone pieniądze często ułatwiają nam problemy z kredytem. W niektórych przypadkach nie musimy go brać, a w niektórych oszczędzanie pomogło w staraniu się o kredyt. 37% badanych cieszy fakt, że w 2019 nie musieli zaciągać pożyczki ani brać kredytu. Jednak co piąty niezadowolony Polak zmuszony był do wzięcia kredytu.

Co czwarty przebadany uważa że 2019 był satysfakcjonującym rokiem z powodu podwyżki. 15% chwali sobie zmianę stanowiska lub miejsca pracy. Jednak odsetek ludzi odpowiadających, że oszczędzanie było najlepszym powodem zadowolenia jest znacznie większy.

Duża część badanych Polaków docenia też pozytywne wpływy programów socjalnych- jest ich aż 16%. W 2019 po raz pierwszy mogliśmy odebrać 13. emeryturę, rozszerzony został program 500+, a od sierpnia osoby do 26. roku życia zostały zwolnione z podatku dochodowego. Zapewne dlatego rodzice są najbardziej zadowoloną grupą badanych ludzi. Dzięki dodatkowym wpływom z socjalu mogli wprowadzić oszczędzanie do swojego życia.

Jednak prawie 40% rozczarował brak oszczędności. Nie każdy mógł sobie pozwolić na taki luksus jak comiesięczne odkładanie pewnej kwoty-mniejszej lub większej. Co trzeci ankietowany narzeka na zbyt niskie zarobki i wynagrodzenie. Duża część ludzi miałą też problemy ze zmianą pracy na lepszą. Skarżą się na porażki w poszukiwaniu lepiej płatnej pracy czy stanowiska.